Wycieczka kl. II c do Nadleśnictwa Wipsowo

Dodano 19 maja 2008r. przez Łukasz Rybicki

19 maja 2008r. kl. II c wraz z wychowawczynią p. Beatą Zimmermann pojechała na ścieżkę dydaktyczną do Nadleśnictwa Wipsowo. Wycieczka była możliwa dzięki dofinansowaniu, które uzyskano z Centrum Edukacji Ekologicznej.

Wizyta w szkółce i pobliskim lesie bardzo się dzieciom podobała. Rozpoczęła się zwiedzeniem szkółki i poznaniem roślin w niej hodowanych. Potem dzieci zapoznały się z warstwową budową lasu, rozpoznawały zwierzęta żyjące w różnych warstwach: ptaki, motyle i inne owady. Obserwowały mrówki, żaby, roślinność, próbowały określać wiek drzew i sprawdzać wilgotność mchów.

Oprowadzająca wycieczkę, starszy specjalista Służby Leśnej pani mgr E. Matuszak zapoznała dzieci z warunkami życia w lesie, uczyła obserwacji lasu i cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania dzieci, również te dotyczące zawodu i pracy leśnika.

Potem dzieci wyruszyły na 2 km szlak prowadzący do małego, leśnego jeziorka Galk, które Wojewoda Warmińsko – Mazurski uznał jako użytek ekologiczny. Nie wolno się w nim kąpać ani pływać po nim łódką. Galk jest rajem dla ptactwa wodnego i królestwem żab. Jest to istna oaza spokoju i ciszy.

Po powrocie ze szlaku czekały na dzieci pieczone kiełbaski. Apetyty wszystkim bardzo dopisywały. Po posiłku dzieci uzupełniały karty pracy, quizy i krzyżówki o tematyce leśnej. Kiedy udowodniły, że mają dużą wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców, i wiedzą jak należy prawidłowo zachowywać się w lesie, poszły na leśne podchody wraz z uczniami II i III klasy z Wipsowa. Dzieci rozwiązały wszystkie zaszyfrowane zadania, znalazły skarb i nawiązały nowe znajomości. I o to właśnie chodziło!

Wycieczka do Wipsowa, mimo zimna i chłodu, który nas tego dnia przywitał, należy do udanych i wartych powtórzenia.