SZKOLNA KAMPANIA POD HASŁEM „WYCIĄGNIJ DŁOŃ! BĄDŹ ŻYCZLIWY I TOLERANCYJNY!”

Dodano 28 listopada 2016r. przez Kinga Szymańska

Pozytywne nastawienie do świata, radosny uśmiech, życzliwe słowo i  uprzejmy gest potrafią sprawić, że wszystkim wokół żyje się lepiej.  Wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele, którzy  dokładają starań, aby w naszej szkole panowała moda na życzliwość i kulturę osobistą.  W ostatnim czasie mieliśmy wiele okazji, żeby pokazać się z jak najlepszej strony. Właśnie zakończyła się SZKOLNA KAMPANIA POD HASŁEM „WYCIĄGNIJ DŁOŃ! BĄDŹ ŻYCZLIWY I TOLERANCYJNY!” odbywająca się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji oraz Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Celem głównym kampanii było upowszechnianie tych wartości jako zasad filaru współżycia społecznego. W działania szkolne zaangażowani byli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. O tolerancji, szacunku, empatii rozmawiano na lekcjach,  podczas zajęć specjalistycznych i świetlicowych. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawe historie i baśnie pokazujące wartościowe wzorce postaw, porozmawiać o Kodeksie Rycerskim, stworzyć Kodeks Ucznia Życzliwego. Korytarz naszej szkoły zmienił się w Aleję Życzliwości, wyrosło drzewo pozdrowień (zamiast liści „rosną” na nim słonie szczęścia pełne miłych słów zapisanych przez dzieci) i powstała galeria uśmiechniętych fotografii klasowych.  W ramach kampanii uczniowie mogli wziąć udział w licznych konkursach. Organizatorom zależało na kształtowaniu i wzmacnianiu u dzieci pozytywnego poczucia własnej wartości, dlatego zaproponowali różne obszary aktywności. Odbył się konkurs plastyczny na „Kolorową Krainę Życzliwości i Tolerancji”, konkurs literacki na wiersz o tolerancji,  międzyklasowy konkurs na rymowankę na temat życzliwości. Uczniowie również mogli zaangażować się w  działania na rzecz innych osób. Akcje charytatywne takie jak: „ Misie ratują życie”, „Wylosuj Anioła” i „Bezdomna kartka” po raz kolejny uświadomiły nam, jak dużo jest osób potrzebujących i jak niewiele trzeba, żeby dać komuś odrobinę radości i szczęścia. Pod hasłem „Coś miłego dla drugiego” uczniowie różnych klas obdarowywali się nietypowymi prezentami. Były śmieszne wierszyki, uśmiechnięte buźki i pyszne ciasta – wszystko po to, by rozwijać poczucie wspólnoty grupowej i tworzyć przyjazną atmosferę w szkole. To nie wszystko J  21 listopada został ogłoszony „Dniem pochwał” – w tym dniu nauczyciele przekazywali swoim podopiecznym tylko miłe komunikaty, a osoby ubrane na niebiesko i żółto były zwolnione z pytania. Uczniowie wybrali również Najbardziej Życzliwego i Tolerancyjnego nauczyciela, którym został pan Karol Mazuro. Szkolną Kampanię Życzliwości zaangażowali się rodzice. Na odrysowanych na papierze  dłoniach opiekunowie mogli napisać swoim dzieciom, za co im dziękują i jak są dla nich ważne. Padło dużo ciepłych i wzruszających słów, które uskrzydliły niejedno dziecko i wzmocniły poczucie bycia kochanym.

Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w kampanii. Choć już się zakończyła, pozostańmy dla siebie życzliwi i tolerancyjni.