NIEBEZPIECZNE ZAPALENIA UCHA

Zapalenie ucha środkowego to jedna z częstszych dziecięcych przypadłość. Nie wolno infekcji bagatelizować, gdyż skutki zapalenia ucha dla rozwoju słuchu i mowy u dziecka mogą być poważne.

PIERWSZE OBJAWY CHOROBY

Niepokój, brat apetytu, rozdrażnienie to symptomy wielu chorób, w tym zapalenia ucha. U niektórych dzieci infekcja rozwija się powoli, niemal bezobjawowo, u innych od samego początku powoduje duży dyskomfort. Dziecko gorzej słyszy, łapie się za chore ucho, pociąga za nie, może mieć podwyższoną temperaturę (ok. 37 st. C), a nawet wysoką gorączkę (do 40 st. C). Z powodu bólu odmawia picia i jedzenia. Inne towarzyszące chorobie objawy to: bóle brzucha, biegunka, czasem wymioty. Kiedy dochodzi do pęknięcia zainfekowanej błony bębenkowej, z ucha zaczyna sączyć się wydzielina ropna (nie jest to dla dziecka groźne). Ból ucha wymaga wizyty u pediatry, gdyż tylko lekarz jest w stanie zajrzeć do ucha i stwierdzić, co naprawdę dolega dziecku.

JAK ZAPOBIEGAĆ CHOROBIE?

Działania profilaktyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na zapalenie uszu u dzieci. Aby uchronić dziecko przed chorobą i powikłaniami, warto pamiętać o kilku zasadach:

• nie należy bagatelizować infekcji przeziębieniowej, leczyć katar i zachęcać dziecko do oczyszczania nosa;
  • dbać o higienę uszu – co kilka dni dziecko powinno przemywać wodą małżowiny uszne (najlepiej za pomocą palca);
  • nie wkładać patyczków higienicznych do środka ucha, gdyż łatwo można uszkodzić błonę bębenkową lub spowodować zadrapanie, które może być przyczyną poważniejszej infekcji;
  • nie usuwać woskowiny patyczkiem, gdyż można ją wepchnąć głębiej do środka i zatkać ucho („grzebanie” w uchu prowadzi do zwiększonego wydzielania woskowiny i powstawania tzw. korka woskowinowego);
  • jeśli w uchu dziecka zalega dużo woskowiny, można sięgnąć po apteczny preparat, który ją rozpuści;
  • dopilnować, by dziecko dokładnie osuszało uszy po wyjściu z basenu;
  • jeżeli dziecko cierpi na powracające infekcje ucha środkowego, koniecznie skonsultować się z alergologiem (podłożem infekcji może być alergia).

PROBLEMY ZE SŁUCHEM

U dziecka chorującego na zapalenie uszu problemy ze słuchem mogą być są przejściowe i znikają wraz poprawą zdrowia. Mogą jednak utrzymywać się dłużej. Oto zachowania dziecka mogące wskazywać na ubytki słuchu.

Dziecko:

• nie odwraca głowy w stronę źródła dźwięku;
  • siada blisko telewizora, głośno go słucha;
  • przygląda się twarzy mówiącego, tak jakby chciało czytać z ruchu jego warg;
  • głośno mówi i dziwi się, że inni mówią cicho;
  • prosi o powtórzenie zdania;
  • jest roztargnione i ma problemy z koncentracją;
  • nie reaguje na polecenia, kiedy nie widzi mówiącego.

Kiedy dziecko gorzej słyszy, należy niezwłocznie udać się z wizytą do specjalisty (np. laryngologa, audiologa). Bywa, że skutkiem nieleczonej choroby jest pogorszenie, a w ciężkich przypadkach nawet utrata słuchu.